In 2012 verscheen het boek ‘Boven Water’ met herinneringen aan Radio Veronica zoals door Max Lewin bewaard in zijn archief en jaren na zijn overlijden beschreven tot andermaal een boek door mediahistoricus Hans Knot. Recentelijk kregen we een aantal aanvragen voor het niet meer leverbare boek en besloot de Stichting Media Communicatie het als pdf verkrijgbaar te maken. Het is te bestellen door 7 Euro over te maken en dit formulier in te vullen.
In de diverse publicaties wordt nogal snel overgegaan op het verhaal over de proefuitzending, die gewoon vanaf land werd uitgezonden, om aan te tonen dat het idee van een commercieel radiostation te verwezenlijken was. In het Max Lewin archief, dat in bezit is van de Stichting Media Communicatie, zit een schat aan informatie waardoor het verhaal rond het ontstaan van de VRON (Radio Veronica) beter belicht kan worden.
De dag na de vergadering berichtte: ‘Het Parool’ uitgebreid over de bijeenkomst. Deze had in eerste instantie een heel ander doel dan te spreken over de oprichting van de VRON als organisatie voor een op te starten radiostation: ‘Duidelijk is echter in elk geval dat de ongeregelde, niet officiële, importeurs van radio- en televisietoestellen zich willen verenigen opdat zij een gezamenlijke strijdkas zullen hebben om de vele processen, die hun door de officiële importeurs, zowel als door de fabrikanten van apparatuur, worden aangedaan, te kunnen bekostigen.’
Maar er ging veel meer aan deze oprichtingsvergadering vooraf dan tot nu toe in de diverse publicaties werd beschreven. Ook in de ruim twee jaren, nadat het eerste signaal van Radio Veronica de ether was ingegaan, is er tal van onderwerpen totaal niet ofwel onderbelicht gebleven. Gedurende het laatste jaar heeft mediahistoricus Hans Knot elk beschikbaar uur gebruikt om deze periode in de geschiedenis van de Nederlandse radio verder uit te diepen.
Veronica: Boven water (pdf) - € 7,00. Bestel HIER